Moja koleżanka z pracy spróbowała tego ciasta i pierwsze skojarzenie, jakie przyszło jej do głowy, to maślane ciasteczka, które robiła dla siebie i swojej córki jeszcze w czasach głębokiego komunizmu. I jak tylko o nich wspomniała, zaraz sobie przypomniałam. No właśnie! Przecież moja mama też dla nas robiła takie ciastka. Zakładało się metalowe "coś" na maszynkę do mielenia mięsa i produkowało cudownie kruche, maślane ciastka o przeróżnych kształtach. Bo właśnie owo metalowe "coś" było specjalną nakładką z wycięciami o różnych kształtach - gwiazdka, okrąg i kilka innych bliżej nieokreślonych stworów. W przypływie ciastkowych wspomnień szybko wykonałam telefon do mamy i jest nadzieja, że metalowy szablon zostanie odnaleziony w przepastnych kuchennych szafkach mojego rodzinnego domu. Mama nawet się przyznała, że też ostatnio myślała o tych ciastkach i była skłonna je zrobić choćby i bez szablonu. No ale ciastka bez szablonu i maszynki! Powiedzmy sobie szczerze, to nie są te same ciastka! Umówiłyśmy się, że jeżeli szablon się nie znajdzie, poszukamy takiego na Allegro albo gdzie się tylko da, byleby wskrzesić tamten smak i wspomnienia :)
A teraz podam Wam przepis i chociaż ciasto jest przede wszystkim wspaniale śliwkowe, to będziecie mogli sami sprawdzić, czy mamy rację i przypomina także choć trochę kruche "komunistyczne" ciastka, a młodsi, którzy nie doświadczyli uroków maszynkowych ciastek... sprawdzą po prostu, co ich ominęło :)
danie: bezglutenowe, wegetariańskie
Składniki na blaszkę 24x24 cm:
Spód:
- 225 g mąki bezglutenowej (np. mieszanka Mix it! Schar lub innych bezglutenowych)
- 200 g masła
- 40 g drobnego cukru trzcinowego
- szczypta soli
- 300 g śliwek czerwonych lub węgierek pokrojonych na ćwiartki
- 250 g powideł śliwkowych
- 100 g masła
- 4 jajka
- 120 g cukru trzcinowego
- 150 g zmielonych migdałów
- 50 g płatków migdałowych
Przygotowanie:
- Spód: Wszystkie składniki (o temperaturze pokojowej) mieszamy mikserem na gładkie ciasto. Przekładamy ciasto na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i pieczemy 20 minut. Gotowe odstawiamy.
- Góra: Masło roztapiamy i pozostawiamy do wystygnięcia, ale żeby pozostało płynne. Ucieramy razem jajka, cukier, mielone migdały, kiedy się połączą, nie przerywając ucierania, wlewamy masło i ucieramy dalej, aż masa będzie jednolita.
- Upieczony spód smarujemy powidłami, na powidłach układamy równą warstwę śliwek i wszystko zalewamy masą migdałową. Na wierzchu układamy płatki migdałowe.
- Ciasto pieczemy około 40 minut, do momentu, aż masa się zetnie i przyrumieni.
Smacznego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz